Na světě se nachází nepřeberné množství druhů oříšků. Proč bychom tedy měli šahat zrovna po oříšcích pekanových, které jsou až nápadně podobné oříškům, jímž se hojně daří i v našich krajinách, tedy lidově řečeno „vlašákům”? Čím jsou tyto tmavě hnědě zbarvené plody ořechovce pekanového tak jedinečné a nepostradatelné?Pekany ve skořápce.jpg
Než podíváme na odpovědi na tyto otázky, objasněme si nejdříve, kde se vlastně berou. Největší výskyt, již zmíněného ořechovce pekanového, je v Severní Americe, konkrétně v Mexiku okolo toku řeky Mississippi. Jedná se o opravdu dominantní strom, jež se rozhodně může chlubit svou výškou, jež dosahuje klidně i padesáti metrů, a mohutným kmenem. Využíván není jen pro své plody, jež se nachází v opravdu pevných skořápkách, což koneckonců vyjadřuje i jejich název, který Indiáni zvolili a v překladu označuje ořech, k jehož otevření je nutný kámen, ale také pro tvrdé a kvalitní dřevo, z něhož se nejčastěji vyrábí rukojeti, ale klidně i nábytek.
Věděli jste, že právě pekany obsahují nejvyšší podíl tuku ze všech ořechů, což konkrétně činí okolo 70 %? Zapřisáhlé dietářky se jich ale obávat nemusí, protože se jedná o tuky zdravé, které ve finále hubnutí https://fm.denik.cz/zpravy_region/obchvat-cekaji-po-otevreni-dopravni-omezeni-20171005.html podporují, jelikož mají pozitivní vliv na náš metabolismus a pyšní se i detoxikačními účinky. Toto je ale jen nepatrný zlomek z celkových benefitů. Významný je také obsah omega 3 a 6 mastných kyselin, vitamínů a minerálů, za které lze zmínit například hořčík, vápník, draslík, železo, zinek anebo fosfor. Díky přítomnosti kyseliny olejové, snižují pravděpodobnost vzniku mrtvičky a chorob srdečních. Stejně tak dobře se uplatňují u rakovin, především tedy u rakoviny prsu. Bát se také nebudete muset různých virových onemocnění, protože se zvýší vaše obranyschopnost.Pekanové oříšky natural.jpg Stěžovat si rozhodně nebudou ani vaše zuby, kosti, nehty a vlasy. Ke kráse se přidá i bystrý úsudek a lepší paměť, takže pokud jste do této chvíle po těchto oříšcích v obchodech nesahali, je načase tento zvyk změnit. Pekanové ořechy od Naklíčeno vám dokonce přijdou až domů.