Jedná se o hvězdu mezi kryptoměnami, kterých je nyní v digitálním světě víc, než dostatek. To ovšem ale dává každému možnost začít vydělávat těžbou kryptoměn. Když se objevily první bitcoiny, tak jim moc lidí nevěřilo. Získávaly se různými způsoby, především u mladé generace. Za přečtení reklam, článků nebo jako odměna v různých online hrách. Později se začalo s těžbou, a jak to v začátcích bývá, nebyla třeba k tomu žádná těžká nebo složitá technika. Stačil obyčejný počítač.
procesor na bitcoin.jpg
Během chvíle se zjistilo, že dolování bitcoinů pomocí výkonných grafických karet je daleko rychlejší a účinnější. Ale ani to za čas nestačilo. V dnešní době je nutno pořídit daleko produktivnější a rychlejší těžební stroj, tím se stal Asic miner s čipem. Má vůbec smysl taková investice? V podstatě ano, jelikož bitcoin těžba ještě nekončí. Díky propracovanosti projektu, poslední bitcoin bude vytěžen až v roce 2140 a toho se my už nedožijeme.
kryptoměna bitcoin.jpg

Těžba není fyzicky náročná

Těžař se u dolování fyzicky skutečně moc namáhat nebude, náročná je spíš první investice do vybavení, které je nezbytně nutné a pak se musí počítat dále se spotřebou elektrického proudu na provoz, který je neomezený. Těžení samotné je pouze potvrzování transakcí, které jsou v takovém balíku, kterému se říká blok. Takový blok obsahuje různé transakce a společně dohromady tvoří blockchain. Nový blok je vygenerován průměrně jednou za 10 minut. 
Zařízení minerů poslouchá nové transakce, které v síti putují, a shromažďuje je u sebe. Pomocí hádání se snaží najít správný hash a když ho nalezne, tak je vloží do nově vzniklého bloku. Další ověření musí být provedeno v blockchainu , kde je transakce ověřena dalšími uživateli.

Transakce obsahuje poměrně důležité informace

Jedná se o pouhý datový soubor, který obsahuje důležité údaje. Asi ty nezákladnější, jelikož je zde zaznamenaná adresa účtu odesílatele, příjemce a také jak velká částka je posílaná. Nikde nefiguruje jméno nebo fyzická adresa, takže vše probíhá pod čísly v naprosté anonymitě. Také k takovému procesu je nutno si zařídit virtuální peněženku. Ověřováním se také snadno zjistí, jestli má odesílatel dostatečný obnos a pokud je transakce bez problémů, tak se během chvíle dostane třeba na druhý konec světa. Žádný podvod nebo falšování zde nehrozí. Pouze odměna za vykonanou práci.